Podstawy - belka, rama, krata
Dobrze wiedzieć co sie na kartce rysuje i co sie liczy (dobrze wiedzieć po co? - ale z tym akurat to nie tutaj;)). Rysujemy belki, ramy i kraty - ale co to u diabła jest? Jak wygląda w rzeczywistości i czy ma zastosowanie?
Oto kilka obrazków, które pokażą, że gdzie nie spojrzysz to zobaczysz: tu belkę, tam kratę a tam ramę. Po jakimś czasie na zwykłym spacerze, czy w drodze na przystanek będziesz widział te elemetny i w myślach układał schemat obliczeniowy (no może troszkę przesadziłem)
1. Belka
Podstawowy element, który najłatwiej sobie wyobrazić. Może być stalowa, żelbetowa, betonowa, derwniana etc. Również jej kształty/przekroje mogą być bardzo różne: przekrój kwadratowy, prostokątny, kołowy, trójkątny, a także belka w kształcie ceownika, dwuteownika, teownika, zetownika.
Od góry od lewej mamy: belkę stropu Teriva, nadproże żelbetowe, belkę stalową o układzie kratowym, belkę żelbetową.
2. Ramy
Składają się z belek, czy kratownic oraz wzajemnych połączeń między nimi. Stosunkowo rzadziej spotykane niż belki czy kraty. Najłatwiej wyobrazić je sobie w konstrukcjach dachów, czy konstrukcji halowych.
Pierwszy z przedstawionych obrazków to rama przestrzenna (jak zresztą wszystkie tutaj zamieszczone) żelbetowa; pozostałe to konstrukcje stalowe.
3. Kraty (kratownice)
Elementy o charakterystycznej budowie, który każdy widział już będąc dzieckiem bądź stosował grając w Pontifexa. Najbardziej widoczne w konstrukcjach mostów, ale też popularne jako belki przy budowie stropów.
Łatwo zauważyć, że wyjściowym elementem każdej kratownicy są trzy pręty (belki) połączone w trójkąt (najczęściej) co zapewnia GN układu (mówiąc bardzo ogólnie). Kilka takich trójkątów tworzy kratownicę płaską, która następnie jest łączona z innymi i tworzy klasyczną kratownicę przestrzenną.